top of page

blog projektanta 

  • Zdjęcie autoraOktawia Wasielewska

Chelsea Flower Show - stały punkt w kalendarzu!



Maj w kalendarzu

Wciąż głośno o wyjątkowej Chelsea Flower Show od RHS - Royal Horticultural Society. W tym roku ogrooooomne tłumy odwiedzających. Znów ważne tematy jak: zmiany klimatyczne, kryzys bioróżnorodności czy bezcenne zdrowie psychiczne. Wiadomo co wzbudza zawsze najwięcej emocji. Nie dość, że są kreatywnie zaprojektowane, nie dość, że są mistrzowsko wykonane, nie dość, że są wielkim logistycznym przedsięwzięciem, ale i tak najważnieszym jest fakt, że niosą swoje przesłania w świat. Ogród pokazowy na wystawie to już wielki sukces dla twórców. Każda aranżacja zwraca uwagę, zaskakuje, zachwyca. Każda dostaje kolorowe medale - złote, srebrne-pozłacane, srebrne... Dostaje też drugie życie, gdy zmieni lokalizację na docelową.



Wyzwania globalne Wyzwania zmian klimatu i kryzys bioróżnorodności wybrzmiały jeszcze dobitniej niż w 2022. I to już naprawdę nie chodzi o żadne wyznaczanie trendów ogrodowych w aranżacjach przestrzeni zielenią, ale o wręcz konieczność zastosowania rozwiązań podpowiadanych przez samą naturę. Widok, kiedyś niedocenianych (!), roślin dziko rosnących wkomponowanych przez topowych designerów prawie do każdego ogrodu pokazowego to wystawowy fakt. Ludzie robiący zdjęcia... mniszkowi lekarskiemu w aranżacji ogrodu pokazowego to widok bezcenny!




Tolerancyjne rośliny Argumenty związane z większą tolerancją roślin rodzimych na obecny klimat oraz propagowanie bioróżnorodności zdecydowanie mają szansę wygrywać z jakąkolwiek potrzebą dyskusji o ich atrakcyjności. Chciałabym mieć coraz większe przekonanie, że miejsce dyskusji o subiektywnej "ładności" roślin zajmie edukacja i budowanie świadomości ekologicznej. Logika oparta na nauce, rachunek zysków i strat mogą być fundamentem koniecznej zmiany poczucia odbioru estetyki przestrzeni.





Dobrostan w zieleni Motyw przewijający się przez większość aranżacji ogrodów pokazowych to potrzeba wsparcia dobrostanu psychicznego. Wielu projektantów doskonale wplotło przesłanie organizacji charytatywnych, sponsorów, mentorów do projektów ogrodów pokazowych, oddając terapeutyczną rolę zieleni dla zdrowia psychicznego.


Dobrym akcentem było uhonorowanie światowych bohaterek ogrodnictwa i architektury krajobrazu. To one wniosły wiele do branży i przecierały zawodową ścieżkę, walcząc z ówczesnymi normami kulturowymi i dyskryminacją.



Unikalna wystawowa atmosfera

Angielski, rześki klimat, cień starych platanów, precyzyjne realizacje ogrodów i w nich bylinowe bogactwo, eleganckie towarzystwo popijające na murawie jabłkowego cydra od sponsora głównego, gorące dyskusje rozemocjonowanych pasjonatów ogrodnictwa i architektury krajobrazu, twórcy opowiadający o swoich ogrodach to właśnie TA niesamowita atmosfera TEJ jedynej w swoim rodzaju wystawy

Cały dzień to i tak za mało, żeby zobaczyć to wszystko na spokojnie. Bezdyskusynie jednak warto!

Jak zwykle bardzo inspirujące! Wracam tam za rok!





Commentaires


bottom of page