top of page

blog projektanta 

  • Zdjęcie autoraOktawia Wasielewska

Londyn - miasto wszechstronne!

Londyn – no właśnie jedna ze stolic świata, miasto wszechstronne, miasto uniwersalne, miasto zróżnicowane architektonicznie i krajobrazowo. Miasto spokojnie zaliczane do wszelkich naj…- ze sfery biznesu, finansów, transportu, kultury, edukacji, sztuki… W kwestii architektury krajobrazu perfekcyjny balans betonu i kultowej zieleni.

O każdej porze roku - zawsze wciągający

A z perspektywy architektury krajobrazu… w centrum - architektura to (o dziwo!) akceptowalne połączenie supernowoczesnych budynków od topowych architektów dodane do ponadczasowej bazy tradycyjnej architektury.

Tuż przy Tamizie ten mix mocno rzuca się w oczy.

Zabetonowane miasto

Centrum prawie „zabetonowane” do granic możliwości, płyta przy płycie…, że tylko platany są w stanie dać radę. Przy ich sędziwym wieku, nie mają łatwo, zatem tym bardziej trzeba docenić ich rolę. Pozostają donice (czasem w nietypowych kształtach), zielone ściany, zagospodarowanie każdego skrawka wolnego gruntu.

Patrząc jednak szerzej, ten kawał miejskiej architektury na szczęście jest zdecydowanie przeważony masą otwartej, zachwycającej parkowej zieleni.

Królewskie parki

O siedem londyńskich parków królewskich dba zapewne mocna ekipa architektów krajobrazu, ogrodników, botaników, inżynierów. Kultowi projektanci angielscy bylibyby dumni, że kultura ogrodnicza oraz tworzenie harmonijnej, pełnej uroku publicznej zieleni są pielęgnowane do dzisiaj. Pojęcie angielskich ogrodów było i będzie ponadczasowe.

Kultura brytyjskich parków

Londyńskie parki to szeroko dostępne przestrzenie stworzone z myślą o użytkownikach: do uprawiania sportów, odpoczynku, kontemplacji, zadumy w miejscach upamiętnienia, zabawy, rekreacji oraz bezpośredniego kontaktu z fauną i florą. Wysokie drzewa dają ramy i cień, bogactwo bylin zachwyca, mała architektura zawsze wtopiona w krajobraz.

Fantastycznie, że w parkach widać też obowiązkowe już nawyki zgodne z potrzebą dbałości o klimat. Jeszcze większe niż zwykle powierzchnie bylinowych rabat. Wielkie trawniki już nie koszone w całości, spora część oddana jest owadom.

Majowa wystawa Chelsea Flower Show w Londynie to dopełnienie ogrodniczych tradycji angielskich i czyni Londyn jeszcze bardziej wyjątkowym miastem. I nie tylko w słońcu!
Comments


bottom of page