Te ogrody z pewnością najważniejsze ogrody pokazowe Chelsea Flower Show. Mają misję. Mają ważne przesłanie do świata, dlatego znajdują się w głównej aleji parku. Wspaniale, że jest tylu chętęnych, aby to przesłanie poznać i przekazać dalej.
Zmiany klimatyczne znakiem czasów
Aktualnie nie da się już przeoczyć skutków zmian klimatycznych i 'sceny' ogrodowe na wystawie mają za zadanie wręcz krzyczeć o tym. Nie dziwne zatem, że podczas wystawy Chelsea Flower Show 2022 sceny kilku głównych 🏡ogrodów pokazowych zostały oddane... właśnie Naturze. No prawie Naturze...
🏡 Ogród 'A Rewilding Britain Landscape' w kategorii ogrodów pokazowych zdobył złoto. 'Rewilding' = "ponowne zdziczenie" w tworzeniu krajobrazu nie jest nowym podejściem, a aktualnie nabiera coraz większego znaczenia.
Ogród ten pokazuje jak może wyglądać krajobraz, gdy odda się go Naturze właśnie i najlepszym ekoinżynierom... bobrom. Pełen łąk z chwastami, stert połamanych patyków, rozbujałej rodzimej roślinności z mnóstwem zapylających owadów. Wizja zachęca do ponownego połączenia się z dzikim środowiskiem, szacunku dla zasobów Ziemi i efektywnej współpracy z ekosystemami, dzięki którym możemy żyć, odzyskać czyste powietrze, wodę, żywność.
Na teraz może być to zbyt odważna perspektywa dla polskiego ogrodu przydomowego, ale od czegoś trzeba zacząć. Wspaniale, że coraz odważniej do naturalistycznego stylu zieleni podchodzą miejscy zarządcy zieleni.
Jednak przesłanie o konieczności "ponownego zdziczenia" w projektowaniu krajobrazu na pewno wzmocnione, a top nagroda zwiększa świadomość wśród klientów. Super!
Zespół: projektanci Lulu Urquart i Adam Hunt oraz wykonawca Landscape Associates Ltd.
Kolejna realizacja jest w ważnej kwestii - zdrowia psychicznego dzieci.
🏡 Ogród 'Alder Hey Urban Foraging Station' pod patronatem charytatywnej organizacji Alder Hey opiekującej zdrowiem psychicznym dzieci. Ogród zaprojektowano, aby inspirować nie tylko dzieci do aktywnego, zdrowego i wypełnionego zaangażowaniem w naturę, uważnego życia. Też poprzez ogrodnictwo, które może być źródłem pożywienia. Wśród rodzimych drzew owocowych i 'krzaków' wiele zakamarków zachęca do zabawy. A betonowy, falisty niby koc piknikowy przerasta ziołami i warzywami jako symbol symbiozy człowieka z naturą. Zachęcająca koncepcja!
Zespół: projekt i wykonawca H. Miller Bros.
Następna naturalistyczna i ‘dzika’ realizacja też dotyka kwestii przywracania tego co zabrane naturze.
🏡 Ogród ‘Brewin Dolphin Garden’ jest w duchu powrotu do natury, rekultywacji zanieczyszczonych, ubogich terenów, ponownego wykorzystania materiałów, tak aby odtworzyć tam zrównoważone środowisko. Ogród pokazowy to stary, poprzemysłowy obszar, który w nowej wersji może pełnić rolę przytulnego ogrodu. Widać rury, widać stare sprzęty wśród roślinności, wolne przestrzenie pomiędzy murami, cieknącą wodę… W planowaniu szaty roślinnej kluczowe było wykorzystanie przede wszystkim roślin, które łatwo adaptują się do zanieczyszczeń, mogą przetrwać okresy suszy i nadmierne ulewy, rekultywują glebę, czy wręcz oczyszczają powietrze przez wyłapywanie CO2.
W każdej strefie klimatycznej można znaleźć rośliny spełniające takie wymagania. Rozszerzenie oferty o takie rośliny będzie wyzwaniem dla polskiego szkółkarstwa.
Zespół: projekt Paul Hervey-Brookes i wykonawca Big Fish Landscapes.
Kolejna naturalistyczna i ‘dzika’ realizacja poświęcona innemu ważnemu, bardzo aktualnemu obecnie tematowi.
🏡 Ogród ‘The Mind Garden’ zachęca ludzi do budowania więzi dla lepszego samopoczucia i tym dbałości o zdrowie psychiczne. Przesłaniem twórców było założenie, że możliwość podzielenia się z kimś, 'tym jak się czujemy może zmienić wszystko".
W ogrodzie widać ściany na różnych wysokościach, układające się w kompozycję niejako labiryntu z przejściami i zaułkami. Miejscami w wolnej przestrzeni pomiędzy ścianami wyłania się kojący widok roślinności. Ziemista kolorystyka i glinkowa tekstura ścian przybliża do natury. Łagodne, pastelowe barwy roślinności, trawiasta ażurowość dają poczucie harmonii i spokoju. Ciepłe ławki z dębowego drewna, cicho płynąca woda zachęca do kontemplacji i rozmowy. Nieco chaotyczne wrażenie układu elementów przestrzennych w tym ogrodzie był trochę jak obraz skomplikowania ludzkiego umysłu.
Niewątpliwie ciekawa propozycja roślinna i kolorystyczna na aranżację terenu przy domach seniorów, szpitalach, sanatoriach.
Zespół: projekt Andy Sturgeon i wykonawca Crocus.
Następnej realizacji na wystawie patronuje sama Meta z bardzo interesującym i przyszłościowym (dla Meta to standard) tematem przewodnim. 🏡 Ogród ‘The Meta Garden: growing the future’ podkreśla symbiozę roslin i … grzybów w leśnym ekosystemie. Inspirowany jest faktem budowania zaawansowanej sieci połączeń, jaka tworzy się pomiędzy grzybami, a korzeniami drzew, zasilając w ten sposób obie strony. Mikoryza to pożyteczne zjawisko przyrodnicze. Poprzez połączenie sieci przewodzących korzenie drzewa mają łatwiejszy dostęp do wody i substancji odżywczych, a grzyb karmi się przy tym w najlepsze. Dla obopólnych korzyści proces ten bywa wykorzystywany w szkółkarstwie.
W ogrodzie pokazowym zastosowano różne rodzaje drewna w kilku zastosowaniach i płynnie wkomponowano je w zieleń. Jest lustro wody i bujna łąką z owadopylnymi kwiatami na froncie. Kopuła w samym centrum ogrodu jest niejako zakotwiczona w drewnianym tarasie, co symbolizuje sposób solidnego połączenia grzyba z drzewem. ‘Zanurzenie’ przestrzeni do siedzenia w zagłębieniu, z linią lasu w tle obrazuje fakt, że natura zawsze będzie w przewadze nad kulturą (człowiekiem)… to tylko kwestia czasu!
Całość ma podkreślać powagę i ciągłą konieczność podejmowania działań dla przywrócenia balansu relacji człowiek i środowisko, promowania zieleni, bioróżnorodności, sadzenia drzew, wprowadzania naturalnych rozwiązań, też innowacyjnych w różne sfery życia. Daje do myślenia i nie tylko!
Zespół: projekt Joe Perkings i wykonawca The Landscaping Consultants.
Kolejna, tym razem bujna i dostojna realizacja pokazuje, że to właśnie "ogród jest najważniejszy".
🏡 Ogród ‘Perenial Garden ‘With Love' pod patronatem organizacji charytatywnej Perenial, wspierającej ludzi w aktywnościach ogrodniczych opiera swój projekt o założenie, że ‘ogród jest podarunkiem miłości’ i może dać satysfakcję tym, którzy go tworzą i pielęgnują, jak i tym którzy cieszą się jego widokiem lub tylko go odwiedzają. Wsparcie szerokiej społeczności ogrodników, hodowców, projektantów przynosi korzyści nie tylko im, ale również naturze. W Wielkiej Brytanii ogrodnictwo jest niemal jak narodowa tradycja, zatem angażowanie w takie działania jest prostsze, a edukacja młodego pokolenia łatwiejsza.
Projekt tego ogrodu jest hołdem dla wszystkich zaangażowanych w kreowanie ogrodów, dla podkreślenia ich interdyscyplinarnych kompetencji. To połączenie nowoczesnego, geometrycznego stylu z bogactwem bujnej, też symetrycznie rozmieszczonej roślinności, elementów dekoracji ogrodowych, łączeń powierzchni i przede wszystkim kunsztu wykonania. Całość może sprawiać wrażenie dopracowanego w każdym calu, ‘pałacowego’ ogrodu. Zdecydowanie na bogato!
Zespół: projekt Richard Miers i wykonawca Stewart Landscape Construction.