top of page

blog projektanta 

  • Zdjęcie autoraOktawia Wasielewska

Najlepsze "Show gardens" z Chelsea Flower Show 2022

Te ogrody z pewnością najważniejsze ogrody pokazowe Chelsea Flower Show. Mają misję. Mają ważne przesłanie do świata, dlatego znajdują się w głównej aleji parku. Wspaniale, że jest tylu chętęnych, aby to przesłanie poznać i przekazać dalej.

Zmiany klimatyczne znakiem czasów

Aktualnie nie da się już przeoczyć skutków zmian klimatycznych i 'sceny' ogrodowe na wystawie mają za zadanie wręcz krzyczeć o tym. Nie dziwne zatem, że podczas wystawy Chelsea Flower Show 2022 sceny kilku głównych 🏡ogrodów pokazowych zostały oddane... właśnie Naturze. No prawie Naturze...


🏡 Ogród 'A Rewilding Britain Landscape' w kategorii ogrodów pokazowych zdobył złoto. 'Rewilding' = "ponowne zdziczenie" w tworzeniu krajobrazu nie jest nowym podejściem, a aktualnie nabiera coraz większego znaczenia.

Ogród ten pokazuje jak może wyglądać krajobraz, gdy odda się go Naturze właśnie i najlepszym ekoinżynierom... bobrom. Pełen łąk z chwastami, stert połamanych patyków, rozbujałej rodzimej roślinności z mnóstwem zapylających owadów. Wizja zachęca do ponownego połączenia się z dzikim środowiskiem, szacunku dla zasobów Ziemi i efektywnej współpracy z ekosystemami, dzięki którym możemy żyć, odzyskać czyste powietrze, wodę, żywność.

Na teraz może być to zbyt odważna perspektywa dla polskiego ogrodu przydomowego, ale od czegoś trzeba zacząć. Wspaniale, że coraz odważniej do naturalistycznego stylu zieleni podchodzą miejscy zarządcy zieleni.

Jednak przesłanie o konieczności "ponownego zdziczenia" w projektowaniu krajobrazu na pewno wzmocnione, a top nagroda zwiększa świadomość wśród klientów. Super!

Zespół: projektanci Lulu Urquart i Adam Hunt oraz wykonawca Landscape Associates Ltd.

Kolejna realizacja jest w ważnej kwestii - zdrowia psychicznego dzieci.

🏡 Ogród 'Alder Hey Urban Foraging Station' pod patronatem charytatywnej organizacji Alder Hey opiekującej zdrowiem psychicznym dzieci. Ogród zaprojektowano, aby inspirować nie tylko dzieci do aktywnego, zdrowego i wypełnionego zaangażowaniem w naturę, uważnego życia. Też poprzez ogrodnictwo, które może być źródłem pożywienia. Wśród rodzimych drzew owocowych i 'krzaków' wiele zakamarków zachęca do zabawy. A betonowy, falisty niby koc piknikowy przerasta ziołami i warzywami jako symbol symbiozy człowieka z naturą. Zachęcająca koncepcja!

Zespół: projekt i wykonawca H. Miller Bros.

Następna naturalistyczna i ‘dzika’ realizacja też dotyka kwestii przywracania tego co zabrane naturze.

🏡 Ogród ‘Brewin Dolphin Garden’ jest w duchu powrotu do natury, rekultywacji zanieczyszczonych, ubogich terenów, ponownego wykorzystania materiałów, tak aby odtworzyć tam zrównoważone środowisko. Ogród pokazowy to stary, poprzemysłowy obszar, który w nowej wersji może pełnić rolę przytulnego ogrodu. Widać rury, widać stare sprzęty wśród roślinności, wolne przestrzenie pomiędzy murami, cieknącą wodę… W planowaniu szaty roślinnej kluczowe było wykorzystanie przede wszystkim roślin, które łatwo adaptują się do zanieczyszczeń, mogą przetrwać okresy suszy i nadmierne ulewy, rekultywują glebę, czy wręcz oczyszczają powietrze przez wyłapywanie CO2.

W każdej strefie klimatycznej można znaleźć rośliny spełniające takie wymagania. Rozszerzenie oferty o takie rośliny będzie wyzwaniem dla polskiego szkółkarstwa.

Zespół: projekt Paul Hervey-Brookes i wykonawca Big Fish Landscapes.

Kolejna naturalistyczna i ‘dzika’ realizacja poświęcona innemu ważnemu, bardzo aktualnemu obecnie tematowi.

🏡 Ogród ‘The Mind Garden’ zachęca ludzi do budowania więzi dla lepszego samopoczucia i tym dbałości o zdrowie psychiczne. Przesłaniem twórców było założenie, że możliwość podzielenia się z kimś, 'tym jak się czujemy może zmienić wszystko".

W ogrodzie widać ściany na różnych wysokościach, układające się w kompozycję niejako labiryntu z przejściami i zaułkami. Miejscami w wolnej przestrzeni pomiędzy ścianami wyłania się kojący widok roślinności. Ziemista kolorystyka i glinkowa tekstura ścian przybliża do natury. Łagodne, pastelowe barwy roślinności, trawiasta ażurowość dają poczucie harmonii i spokoju. Ciepłe ławki z dębowego drewna, cicho płynąca woda zachęca do kontemplacji i rozmowy. Nieco chaotyczne wrażenie układu elementów przestrzennych w tym ogrodzie był trochę jak obraz skomplikowania ludzkiego umysłu.

Niewątpliwie ciekawa propozycja roślinna i kolorystyczna na aranżację terenu przy domach seniorów, szpitalach, sanatoriach.

Zespół: projekt Andy Sturgeon i wykonawca Crocus.

Następnej realizacji na wystawie patronuje sama Meta z bardzo interesującym i przyszłościowym (dla Meta to standard) tematem przewodnim. 🏡 Ogród ‘The Meta Garden: growing the future’ podkreśla symbiozę roslin i … grzybów w leśnym ekosystemie. Inspirowany jest faktem budowania zaawansowanej sieci połączeń, jaka tworzy się pomiędzy grzybami, a korzeniami drzew, zasilając w ten sposób obie strony. Mikoryza to pożyteczne zjawisko przyrodnicze. Poprzez połączenie sieci przewodzących korzenie drzewa mają łatwiejszy dostęp do wody i substancji odżywczych, a grzyb karmi się przy tym w najlepsze. Dla obopólnych korzyści proces ten bywa wykorzystywany w szkółkarstwie.

W ogrodzie pokazowym zastosowano różne rodzaje drewna w kilku zastosowaniach i płynnie wkomponowano je w zieleń. Jest lustro wody i bujna łąką z owadopylnymi kwiatami na froncie. Kopuła w samym centrum ogrodu jest niejako zakotwiczona w drewnianym tarasie, co symbolizuje sposób solidnego połączenia grzyba z drzewem. ‘Zanurzenie’ przestrzeni do siedzenia w zagłębieniu, z linią lasu w tle obrazuje fakt, że natura zawsze będzie w przewadze nad kulturą (człowiekiem)… to tylko kwestia czasu!

Całość ma podkreślać powagę i ciągłą konieczność podejmowania działań dla przywrócenia balansu relacji człowiek i środowisko, promowania zieleni, bioróżnorodności, sadzenia drzew, wprowadzania naturalnych rozwiązań, też innowacyjnych w różne sfery życia. Daje do myślenia i nie tylko!

Zespół: projekt Joe Perkings i wykonawca The Landscaping Consultants.

Kolejna, tym razem bujna i dostojna realizacja pokazuje, że to właśnie "ogród jest najważniejszy".

🏡 Ogród ‘Perenial Garden ‘With Love' pod patronatem organizacji charytatywnej Perenial, wspierającej ludzi w aktywnościach ogrodniczych opiera swój projekt o założenie, że ‘ogród jest podarunkiem miłości’ i może dać satysfakcję tym, którzy go tworzą i pielęgnują, jak i tym którzy cieszą się jego widokiem lub tylko go odwiedzają. Wsparcie szerokiej społeczności ogrodników, hodowców, projektantów przynosi korzyści nie tylko im, ale również naturze. W Wielkiej Brytanii ogrodnictwo jest niemal jak narodowa tradycja, zatem angażowanie w takie działania jest prostsze, a edukacja młodego pokolenia łatwiejsza.

Projekt tego ogrodu jest hołdem dla wszystkich zaangażowanych w kreowanie ogrodów, dla podkreślenia ich interdyscyplinarnych kompetencji. To połączenie nowoczesnego, geometrycznego stylu z bogactwem bujnej, też symetrycznie rozmieszczonej roślinności, elementów dekoracji ogrodowych, łączeń powierzchni i przede wszystkim kunsztu wykonania. Całość może sprawiać wrażenie dopracowanego w każdym calu, ‘pałacowego’ ogrodu. Zdecydowanie na bogato!

Zespół: projekt Richard Miers i wykonawca Stewart Landscape Construction.

I następna naturalistyczna i ‘dzika’ realizacja poświęcona zrównoważonemu podejściu do tworzenia krajobrazu.

🏡 W ogrodzie ‘Medite Smartply Builing the future’ wybija się na pierwszy plan sam sponsor firma Medite Smartply, ze swoją ofertą produkowanych w zrównoważony sposób drewnianych elementów konstrukcyjnych typu płyty MDF, OSB. Promocja produktów oczywiście jest, ale sama przestrzeń z wykorzystaniem tych materiałów naprawdę robi wrażenie. To jak ogród na granicy lasu. Może spokojnie symbolizować przyszłość zrównoważonych budynków i krajobrazu. Bogactwo leśnych roślin, wkomponowane w stylizowane na naturalne konstrukcje, płynąca woda, cień wysokich drzew mogą dać poczucie bycia niemal wewnątrz natury. Inwestycja jednak spora, ale efekt niesamowity!

Zespół: projekt Sarah Eberle, wykonanie Landform Consultants www.landformconsultants.co.uk.

Kolejny ogród pokazowy jest hołdem dla Williama Morrisa - wszechstronnego angielskiego artysty: architekta, malarza, grafika, projektanta tworzącego pod koniec XIX wieku. Był szczególnie wrażliwy na ‘uciążliwe i brzydkie skutki uboczne’ rewolucji przemysłowej oraz jako pionier podnosił kwestie znaczenia środowiska naturalnego.

🏡 Ogród ‘Morris & Co.’ jest mocnym odniesieniem do dwóch zaprojektowanych przez artystę wzorów, prawie ikon: Trellis (krata) z 1862 roku oraz Willow Boughs (gałązki wierzby) z 1887 roku. Wzory te również obecnie są motywami na użytkowych przdmiotach jak tkaniny czy tapety. W ogrodzie pokazowym pierwszy stanowi bazę do układu samego założenia wraz z komunikacją, a drugi jest inspiracją dla pergoli i wykończenia elementów wodnych.

Wszystko tu jest dopasowane, szatę roślinną w wyższym piętrze oczywiście tworzą… wierzby, które w zestawieniu ze słynnym wzorem Morrisa na metalowych ścianach pergoli spójnie dopełniają się. W ogrodzie zastosowano wiele rodzimych, rustykalnych bylin z kwiatami w zdecydowanych kolorach fioletu, czerwieni jako wyraz przywiązania artysty do znaczenia koloru w projektach. Gęste drzewa wręcz zapraszają ptaki do zagnieżdżenia. To przyjazne miejsce dla człowieka i dla zwierząt. Mieszanka wiejskiej sielanki z ponadczasowym designem w nowoczesnym wydaniu.

Zespół: projekt i wykonanie: Ruth Willmot Garden Builders.

🏡 Ogród ‘Hands off Mangrove’ ma wiele znaczeń i łączy dwie ważne kwestie społeczno- środowiskowe: globalną wycinkę drzew i prześladowania na tle rasowym. Honoruje brytyjskich społecznych aktywistów z grupy Mangrove Nine (9), oskarżonych o wzniecanie zamieszek w 1970 roku oraz nawiązuje do lasów mangrowych jako symbolu szkodliwego działania człowieka na środowisko. Lasy mangrowe tworzą samowystarczalne, przybrzeżne, morskie ekosystemy, dające schronienie i pożywienie dla wielu organizmów, przez splątany system korzeni doskonale filtrują wodę. Podobnie jak lasy tropikalne są stale zagrożone wycinką.

W ogrodzie pokazowym konstrukcja 9 prętów ze stali korten tworzą a’la schronienie, gdzie ludzie mogą na nowo połączyć się ze sobą i z naturą. A mangrowy las jako eko-inżynier jest symbolem koegzystencji i bioróżnorodności. W ogrodzie jest wiele rodzimych, miododajnych, jadalnych, wytrzymałych w miejskim otoczeniu roślin. Ścieżka z pokruszonego betonu symbolizuje, że droga do sprawiedliwości w społeczeństwie i świadomego poszanowania natury jest długa i trudna…

Zespół: projekt Grow2Know i wykonawca The Landscaping consultants.

Każdy niesie przesłanie

Te ogrody pokazowe nie pozwalają przejść szybko obok, zatrzymują i skłaniają do refleksji nad wieloma ważnymi, współczesnymi wyzwaniami. Kondycja roślin, perfekcyjne ich zestawienia oraz kunszt wykonania zachwycają.


Comentários


bottom of page